Witaj na stronie Duszpasterstwa Młodzieży i Powołań Zgromadzenia Księży Marianów!

Pielgrzymka do Lichenia

Duszpasterstwo Młodzieży i Powołań wspiera Pieszą Pielgrzymkę z Góry Kalwarii do Lichenia. Aktualne informacje o pielgrzymce można znaleźć na stronie www.pielgrzymka.marianie.pl.

 

Pierwsza Piesza Pielgrzymka do Lichenia wyruszyła z Grodziska Mazowieckiego 27 czerwca 1981 roku i po ośmiu dniach wędrówki dotarła  na Licheńskie wzgórze przed oblicze Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Grupa Pątnicza liczyła niespełna 14 osób. Z Grodziska wyruszyło 11 pątników. Inicjatorem tej grupy był Bogdan Owczarek z Grodziska Mazowieckiego z poparciem i zaangażowaniem swojej rodziny. Motywem przewodnim było podziękowanie Matce Bożej za pomyślne zakończenie służby wojskowej.  Atmosfera i duchowe przeżycia tej pierwszej pielgrzymki sprawiły iż zapragnęli to przygodę z Bogiem powtórzyć.

 

Stan wojenny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku nie ostudził i nie przeszkodził w organizacji następnych Pielgrzymek. Mimo szykan i gróźb - ze strony władzy komunistycznej - młodzi ludzie wciąż wędrowali. Następne pielgrzymki stawały się coraz liczniejsze i wieść o jej istnieniu rozchodziła się po całym kraju. Przyjeżdżali ludzie z różnych stron Polski: od Pomorza i Wielkopolski po Dolny i Górny Śląsk, jak również Lubelszczyznę i Zamojszczyznę nie omijając Starego Grodu Krakowa.

 

Pierwszym opiekunem duchowym był Ksiądz Andrzej Ruszkowski z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy  w Grodzisku Maz. Pielgrzymka rosła w siłę i umacniała się duchowo. W roku 1988 Patronat nad Pielgrzymką objął Ks. Eugeniusz Dziedzic z parafii Miłosierdzia Bożego w Grodzisku. Jego zaangażowanie i chęć pomocy pielgrzymom sprawiło, iż w roku Jubileuszowym (1991r. - wyruszyła X Jubileuszowa Pielgrzymka) w pielgrzymce uczestniczyło około 300 pątników. Ksiądz Eugeniusz sprawował opiekę nad Pielgrzymką do roku 1992r.  

 

W 1994 roku opiekę nad pielgrzymką przejęli Księża Marianie, duchowi opiekunowie Sanktuarium Licheńskiego. Zapanował nowy duch. Pielgrzymka w tym roku po raz pierwszy wyruszyła od grobu Ojca Papczyńskiego - Założyciela Zgromadzenia Księży Marianów z Marianek w Górze Kalwarii. Od teraz pielgrzymka trwała 10 dni przemierzając szlak długości 268 km. Zmieniono też termin wędrowania: wyruszamy co roku 7 lipca, przychodzimy do Lichenia 15 lipca i zostajemy na święto Matki Bożej Szkaplerznej z Góry Karmel 16 lipca. 

 

Przemierzamy piękne Mazowsze ze wschodu na zachód ocierając się o pojezierze kujawsko-pomorskie wchodząc na przepiękne pagórki Wielkopolski. Odwiedzamy cudowne Sanktuaria Matki Bożej: w Puszczy Mariańskiej (kolebka Księży Marianów), Domaniewicach, Brdowie, nie zapominając o Grodzisku Maz. skąd po raz pierwszy wyruszyliśmy na szlak maryjny. W roku 1995 postawiliśmy krzyż na Przeprośnej Górce jako wotum wdzięczności Bogu i Matce Bożej za opiekę nad naszą pielgrzymką.

 (ze strony www.pielgrzymka.marianie.pl)