Witaj na stronie Duszpasterstwa Młodzieży i Powołań Zgromadzenia Księży Marianów!

Olimpiada Mariańska

Każdego roku, tuż po zakończeniu zajęć szkolnych, organizujemy zawody sportowe zwane Olimpiadą Mariańską.
W imprezie uczestniczy młodzież męska z parafii prowadzonych przez marianów. Przez trzy dni młodzi rywalizują w dyscyplinach biegowych i rozgrywkach piłki nożnej, piłki siatkowej oraz unihokeja.

NASZE CELE:
- rywalizacja sportowa chłopców z naszych parafii,
- integracja; wielu uczestników przyjeżdża co roku, często rodzą się znajomości i przyjaźnie,
- nauka rywalizacji w duchu fair play, szacunku dla przeciwnika; bardzo dbamy o to, by umieć kulturalnie wygrywać, przegrywać i dopingować każdego,
- duchowym celem jest nauka przezwyciężania własnej słabości, codziennego zmagania się o świętość, podejmowania trudności. Oprócz zawodów na Olimpiadzie mamy zawsze czas na spowiedź, modlitwę, Mszę świętą.

LOGO
Logo Olimpiady Mariańskiej symbolizuje nie tylko zmagania sportowe, ale te ważniejsze: życiowe zmagania duchowe o świętość. Naszym mottem jest biblijny cytat: „Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobywaj życie wieczne” (1 Tm 6,12). Święty Paweł wiele razy posługiwał się językiem sportowym pisząc o walce duchowej, jaką każdy chrześcijanin prowadzi w codzienności ucząc się pokonywać słabości, wybierać dobro, czy walcząc ze swym egoizmem. Oto kilka cytatów:
"W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem" (2 Tm 4, 6)
"Czyż nie wiecie, że gdy zawodnicy biegną na stadionie, wszyscy wprawdzie biegną, lecz jeden tylko otrzymuje nagrodę? Przeto tak biegnijcie, abyście ją otrzymali" (1 Kor 9, 24)
"Każdy, kto staje do zapasów, wszystkiego sobie odmawia; oni, aby zdobyć przemijającą nagrodę, my zaś – nieprzemijającą" (1 Kor 9, 25)
„Również jeżeli ktoś staje do zapasów, otrzymuje wieniec tylko wtedy, gdy walczył przepisowo” (2 Tm 2, 5).

Logo przypomina też, że oprócz pogoni za piłką na zawodach sportowych w naszej codzienności czeka nas pogoń za świętością (namalowana piłka ma kształt i kolor aureoli). Nasza świętość jest naprawdę bardzo blisko, jest „na wyciągnięcie ręki”. Ten gest ma też wymiar symboliczny. Na drodze świętości wystarczy bowiem wyciągnięcie ręki do codziennej modlitwy, wyciągnięcie ręki, by bić się w piersi i żałować za grzechy, wyciągnięcie ręki na zgodę w geście pojednania, czy wyciągnięcie ręki do potrzebującego.

Na naszej Olimpiadzie podajemy też przykład życia naszych mariańskich świętych, którzy pokazali nam, jak wierność Bogu i codzienna wytrwałość może prowadzić do zdobycia największej nagrody – życia wiecznego z Bogiem.