Witaj na stronie Duszpasterstwa Młodzieży i Powołań Zgromadzenia Księży Marianów!

Marianki 2015

W dniach 22-24 maja w Górze Kalwarii odbyło się już po raz piętnasty spotkanie młodzieży „Marianki 2015”, pod hasłem „Czas się wypełnił”. To doroczny zjazd młodych z mariańskich parafii, by odnowić swą wiarę i wspólnie modlić się przy grobie bł. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. W imprezie uczestniczyło ponad 450 osób z polskich parafii, grupa z Białorusi oraz zaprzyjaźnione grupy z Podegrodzia i Łabuń k. Zamościa. Całość prowadziła Mariańska Wspólnota Młodych z duszpasterzami.


W piątkowy wieczór, po prezentacjach i zawiązaniu wspólnoty, obejrzeliśmy spektakl „Jonasz” w wykonaniu Teatru „A” z Gliwic.

Sobotnie przedpołudnie upłynęło na słuchaniu katechez, scenek i świadectw nawiązujących do pierwszych słów Jezusa z Ewangelii wg św. Marka: „Czas się wypełnił”. Zastanawialiśmy się nad tym, czym wypełniony jest czas naszej codzienności, gdzie i w jaki sposób doświadczamy pustki. Odkrywaliśmy jak Jezus Chrystus obwieszcza nadejście pełni czasu, napełnienia łaską, Słowem i Duchem Świętym. Ważnym wątkiem był temat chrztu, jak go przeżywamy i jak rozumiemy swe wszczepienie w Chrystusa-Winny Krzew.

Każdy z uczestników otrzymał białą koszulkę ze znakiem Bożej Opatrzności, symbol swej szaty chrzcielnej.


Po obiedzie celebrowaliśmy liturgię pokutną z możliwością spowiedzi, prosząc Boga o Jego miłosierdzie i trwając na modlitwie za siebie nawzajem. Tegoroczne „Marianki” zbiegły się z Uroczystością Zesłania Ducha Świętego, dlatego sobotni wieczór upłynął pod znakiem Mszy św. z wigilii tej uroczystości, celebrowanej pod przewodnictwem o. Prowincjała Pawła Naumowicza MIC. Odnowiliśmy uroczyście swe przyrzeczenia chrzcielne i modliliśmy się o napełnienie Duchem Świętym, a liturgię zakończyły radosne śpiewy uwielbienia.

 

Niedzielny poranek zachęcił nas do modlitwy i refleksji nad tematem swego powołania, a pomogły nam w tym katecheza i świadectwa. Mariankowe spotkanie zakończyła uroczysta Msza św. po przewodnictwem ks. Kardynała Kazimierza Nycza, na którą licznie przybyli księża marianie, górnokalwaryjscy parafianie oraz grupki pielgrzymkowe z całej Polski.
Bogu niech będą dzięki za wspaniały czas – czas pełen radości, modlitwy, dzielenia się wiarą, spotkań z rówieśnikami z Polski i zagranicy. Do zobaczenia na „Mariankach 2016”!