Witaj na stronie Duszpasterstwa Młodzieży i Powołań Zgromadzenia Księży Marianów!

Dni Otwartych Drzwi w Seminarium 4-6 marca 2016

Już tradycyjnie raz w roku symbolicznie otwierają się drzwi naszego mariańskiego seminarium w Lublinie. W tym roku, w dniach 4-6 marca do Lublina przyjechało 14 uczestników z mariańskich placówek z Warszawy Pragi, Grudziądza, Góry Kalwarii i Lichenia. Tematyka spotkania związana była z odkryciem swego synostwa w Bogu, że On jest naszym Ojcem, a my Jego synami.

Dni otwartych Drzwi rozpoczęliśmy od drogi krzyżowej. Wieczór po kolacji poświęciliśmy na pojednanie z Bogiem i Kościołem w sakramencie pokuty. Sobotnie przedpołudnie, to rozmowy o powołaniu w życiu człowieka. Swoje świadectwo dojrzewania i rozeznawania drogi życiowej przedstawił kleryk Piotr Szyperski. Z kolei ks. Tomasz Sekulski w swej homilii na Mszy św., w kontekście tekstu biblijnego o modlitwie faryzeusza i celnika, zwrócił uwagę destrukcyjną rolę egoizmu. Dużym niebezpieczeństwem jest skupienie się człowieka tylko na sobie, nie tylko w relacji z Bogiem, ale też w perspektywie wyborów dotyczących drogi życia.

Po obiedzie przyszedł czas na tradycyjny mecz piłkarski między klerykami a uczestnikami spotkania. Do dyspozycji była także seminaryjna sala sportowa. Niektórzy skorzystali w tym czasie z możliwości spaceru i zwiedzania lubelskiej starówki. Dużo radości z przebywania razem dała wieczorna rekreacja i niezwykle twórcza rywalizacja w grę zwaną „kalambury”.


Najważniejszym elementem całego spotkania w seminarium była liturgia i pokazanie jej piękna, bo to przecież na co dzień stanowi centrum życia mariańskich kleryków. Stąd właśnie celebrowana jak zawsze uroczyście i wspólnotowo liturgia pokutna z indywidualną spowiedzią, poszczególne godziny brewiarzowe, czy wreszcie Msza święta. Uczestnicy bardzo aktywnie włączyli się w posługę ministrancką.

Dni Otwartych Dni, to wyjątkowa okazja, żeby włączyć się choć na chwilę w życie mariańskiego seminarium. Był to naprawdę dobry czas modlitwy, słuchania Słowa Bożego i świadectw mocy jego działania w codzienności, a także czas wielu interesujących rozmów i radości z bycia razem. (xts)